סיוןן רגב

סיוןן רגב

Click edit button to change this text. Lorem ipsum dolor sit amet consectetur adipiscing elit dolor

לוחות חשמל – כל מה שחייבים לדעת

Facebook
Google+
Twitter
LinkedIn

ממסר הוא מתג אלקטרומגנטי המופעל על ידי זרם חשמלי קטן יחסית שיכול להפעיל או לכבות זרם חשמלי גדול בהרבה. ליבו של ממסר הוא אלקטרומגנט (סליל חוט ההופך למגנט זמני כאשר חשמל זורם דרכו). אתה יכול לחשוב על ממסר כעל סוג של מנוף חשמלי : הדליק אותו עם זרם זעיר והוא מדליק ("ממנף") מכשיר אחר באמצעות זרם גדול בהרבה. מדוע זה מועיל? כפי שהשם מרמז, חיישנים רבים הם חלקים אלקטרוניים רגישים להפליאציוד וייצור זרמים חשמליים קטנים בלבד. אך לעיתים קרובות אנו זקוקים להם כדי להניע חלקים גדולים יותר של מכשירים המשתמשים בזרמים גדולים יותר. ממסרים מגשרים על הפער ומאפשרים לזרמים קטנים להפעיל זרמים גדולים יותר. המשמעות היא שממסרים יכולים לעבוד כמתגים (הדלקת וכיבוי של דברים) או כמגברים (המרת זרמים קטנים לגדולים יותר).

איך הממסר עובד?

כאשר כוח זורם דרך המעגל הראשון הוא מפעיל את האלקטרומגנט ויוצר שדה מגנטי שמושך מגע  ומפעיל את המעגל השני. כאשר הכיבוי כבוי, קפיץ מושך את המגע בחזרה למקומו המקורי, ומכבה את המעגל השני שוב. זו דוגמה לממסר "פתוח בדרך כלל": המגעים במעגל השני אינם מחוברים כברירת מחדל, ומופעלים רק כאשר זרם זורם במגנט. ממסרים אחרים הם "סגורים בדרך כלל"; המגעים מחוברים כך שזרם זורם דרכם כברירת מחדל) ומכבים רק כאשר המגנט מופעל, מושך או דוחף את המגעים זה מזה. בדרך כלל ממסרים פתוחים הם הנפוצים ביותר. להלן אנימציה נוספת המציגה כיצד ממסר מקשר בין שני מעגלים זה לזה. זה בעצם אותו הדבר שצייר בצורה קצת שונה. בצד שמאל יש מעגל כניסה המופעל על ידי מתג או חיישן מסוג כלשהו. כאשר מעגל זה מופעל, הוא מזין זרם לאלקטרומגנט שגורר מתג מתכת סגור ומפעיל את מעגל הפלט השני. הזרם הקטן יחסית במעגל הקלט מפעיל בכך את הזרם הגדול יותר במעגל הפלט.
פנו לתפוז חשמל ואלקטרוניקה כדי ליהנות מגן העדן לאביזרי החשמל!

ממסר למערכת קירור

נניח שברצונך לבנות מערכת קירור המופעלת אלקטרונית שמפעילה או מכבה מאוורר ככל שטמפרטורת החדר שלך משתנה. אתה יכול להשתמש באיזה מעגל מדחום אלקטרוני כדי לחוש את הטמפרטורה, אבל זה יפיק רק זרמים חשמליים קטנים – זעירים מכדי להניע את המנוע החשמלי במאוורר גדול ויפה.

 במקום זאת, תוכלו לחבר את מעגל המדחום למעגל הקלט של ממסר. כאשר זרם קטן זורם במעגל זה, הממסר יפעיל את מעגל הפלט שלו, ויאפשר לזרם גדול בהרבה ולהפעיל את המאוורר.
טיימרים ללוחות חשמל הם מפסקים אשר מבוססים על הפעלות חשמליות מבוססות זמן, הנספר לאחור בדומה לפעולתו של שעון חול.
בקישור זה תוכלו להתרשם מטיימרים ללוחות חשמל!

 

פוסטים אחרונים

טכנאי מחשבים מומחה 

למה לבחור טכנאי מחשבים מומחה 

כאשר יש לנו בעיה מסוימת במחשב, הרבה פעמים אנחנו מנסים לפתור אותה בעצמנו או לחילופין, אנחנו מבקשים מהילדים שלנו, קרובי משפחה או